2017 Programme

Click on dates to view the shorts of the day.

20:30   Opening Ceremony

Quiet on Set 11'

Journal Anime 3'

When You Hear the Bells 25'

Lucia 4'

BREAK 15'

Black Mountain 12'

Standby 5'

Beautiful Figure 17'

Advice to a Young Artist 3'

Fog People 8'

23:00   Opening Party

18:00  Funding Programmes

           (Until 20:00)

20:30  Disco Obu 25'

Kaputt 7'

Happy Valentines 9'

Kapitalists 15'

Abraham 8'

BREAK 15'

Ten Meter Tower 16'

Dead Reckoning 3'

Red Nose 21'

Galaxy Gates 2'

The Hunger 21'

23:00   Venice Film Festival:

Orizzonti Section

09:00  Children's Screenings **

(Until 10:00)

20:30   Bitchboy 15' 

The Exam 8'

Dear Friends 17'

Birthday 2'

Death of the Sound Man 16'

BREAK 15'   

Η Ασήμαντη Ζωή της

Ελένης Παυλή 16'

After the Smoke 9'

Clan 23' 

Proof of Memory 10'

The Circle 14'

23:00   Shorts in Virtual Reality

20:30   The Goodbye 15'

Οι Κόρες 9' 

The Way I Love you 22'

Eye for an Eye 4'

The Collection 11'

BREAK 15'

Himinn Opinn 19'

Night Shift 6'

Panthéon Discount 15' 

Ailleurs 17'

Half a Man 20'

20:30   Shadows of Endurance 22'

Natas 8'

Debout Kinshasa! 20'

Extrapolate 2'

8th Hpeiros 11'

BREAK 15'

Catch 10'

The Cameraman 16'

Mr and Mrs Muller 15'

State of Emergency Motherfucker 5'

Latin Babylon 16'

23:00 Aspects of the Fantastic

 

National Competition

International Competition

Parallel Screenings

Out of Competition

20:30   On the Ropes 17' 

Seeds 4'

Odd Job Man 22'

Fire Mouth 9'

Caffe Cerutti 11'

BREAK 15'

Green Screen Gringo 16'

#Selfie 7'

The Elusive 17'

Fish Bowl 6'

Young Fish 19'

20:30   Watu Wote (All of Us) 21'

Adam 2'

Greetings from Aleppo 17'

Penumbria 8'

Wicked Girl 8'

BREAK 15'

When the Wind Blows 11'

Le Clitoris 3'

(Spar) Tracks 14'

Singularity 5'

Whatever the Weather 11'

A Gentle Night 15'

23:00 The Regensburg Short Film Week

20:30   My Second Eye 11'

Ungar 19'

Enslaved 2'

237 Years 21'

1997 The Birth of the Camera

Phone 4'

AWARDS CEREMONY 

& Closing Party with Amaze Me